1-DAHA FAZLA IŞIĞI İÇERİ ALIN

Evinizi ne kadar güzel dekore ederseniz edin ışık iyi olmadığı sürece istediğiniz etkiye ulaşamazsınız. Mekanlarınızın daha büyük görünmesi için iyi ışık alması gerekir. Doğal ışık aldığınız pencerelerdeki perdeleri mümkünse açın ya da ışığı daha az kesecek ince formda tüller tercih edin. Işık kaynaklarınızın sayısını arttırın. Sadece direkt ışık kaynakları yeterli değildir. Doğru noktalara ilave aydınlatmalar yerleştirin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-AÇIK TONLARI TERCİH EDİN

Bir mekanı daha geniş göstermek istiyorsanız duvarlarda açık renkleri tercih edin. Beyaz, bej gibi daha açık renkler ferahlık hissettirirken; kırmızı, mavi, yeşil gibi sert tonlar daha dolu hissettirir. Mimar ve feng shui uzmanı Anjie Cho’nun da dediği gibi, “Doğal renkler bir odayı geniş gösterir ve rahatlatıcıdır, çünkü sizi uyaracak kontrastlıklar yoktur.”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-FAZLA MOBİLYALARDAN KURTULUN

Nadiren kullanılan ya da hiç bir işlevi olmayan, yer kaplayan mobilyaları odadan çıkarın. Mekanların daha geniş hissedilmesi görsel sürekliliğin sağlanmasına bağlıdır.


4-AYNALARI KULLANIN

Küçük bir alanı daha büyük hissettirmenin en kestirme yollarından biri de ayna kullanmaktır. Ancak aynanın büyüklüğü ve konumu stratejik olarak belirlenmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-DAĞINIKLIKTAN KURTULUN

Mekana ait olmayan küçük fazlalıklardan kurtulun. Mekanda kalması gereken ancak kalabalık görünen eşyaları ise çeşitli kutular ya da sepetler içine koyarak düzenli bir şekilde organize edin. Sadece bunu yapmak bile evinizi olduğundan daha büyük hissettirecektir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.